Edward Zarychta - Blog - Edward Zarychta - żołnierz AK

Dziadek
Blog - link
Przejdź do treści

Umundurowanie żołnierzy polskich w okresie międzywojennym II RP - aktualizacja

Edward Zarychta - żołnierz AK
Opublikowane według Rafał Kucharski w Informacja · 22 Październik 2019
Tags: mundurżołnierzaIIRP
Witam,
Poniżej przedstawiam kilka fotografii mojego dziadka - Edwarda Zarychty. Przeanalizowałem jego ubiór i doszedłem do pewnych wniosków, które przedstawiam poniżej. Jednocześnie proszę o dodatkowe informacje na temat umundurowania żołnierzy Wojska Polskiego.


Przedmiotowe fotografie przedstawiają mojego dziadka w mundurze Wojska Polskiego okresu międzywojennego II RP (1918-1939). Na wszystkich fotografiach dziadek jest w rogatywce wojsk piechoty, która charakteryzowała się wszytym aksamitnym otokiem, którego kolor oznaczał rodzaj wojsk. Oprócz otoku wyróżniał ją okuty daszek oraz gwiazdki (na pierwszym zdięciu jedna a na drugim trzy gwiazdki) oraz orzełek (podoficerski i oficerski). W Mundurze i na rogatywce oficera Wojska Polskiego II RP guziki były z orzełkiem w koronie. Na pierwszym zdięciu dziadek jest w mundurze podporucznika (jedna gwiazdka na rogatywce i na pagonie) w charakterystycznych spodniach - bryczesach podoficerskich, na drugim zdięciu dziadek jest już w mundurze kapitana. Trzy gwiazdki na rogatywce, trzy gwiazdki na pagonach. Zgodnie z sugestiami autorów komentarzy pod artykułem - dwie poziome kreski to 11 nr pułku. Trzecie zdięcie przedstawia dziadka w charakterystycznych reprezentatywnych spodniach - szaserach oficerskich a na czwartym zdięciu dziadek jest w płaszczu oficera piechoty II RP z paskiem i kaburą na pistolet.Przeglądając artykuły o Wojsku Polskim okresu międzywojennego znalazłem informacje na temat kolorów umundurowania żołnierzy w zależności od rodzaju wojsk w jakim służyli i tak:
- kolor granatowy to wojska piechoty,
- kolor czerwony to kawaleria i żandarmeria,
- kolor pomarańczowy - to wojska pancerne,
- kolor biały, błękitny, żółty, różowy, amarantowy, wiśniowy i chabrowy - - to kawaleria,
- kolor ciemnozielony to wojska artylerii,
- kolor czarny to wojska inżynieryjne i saperzy,
- kolor fioletowy był zarezerwowany dla kapelanów.
Dziadek, Edward Zarychta reprezentował piechotę i dlatego na zamieszczonych fotografiach otok w rogatywce jest granatowy, patki na kołnierzu munduru są granatowe. Także reprezentacyjne szasery do munduru wieczorowego na trzeciej fotografii miały element granatowy - wypustka granatowa pomiędzy dwoma lampasami sukiennymi. Do umundurowania ofcerów w okresie międzywojennym należały również buty tzw. "oficerki" i buty sztyblery do spodni galowych. Zapraszam do komentarzy na temat umundurowania żołnierzy nie tylko okresu międzywojennego.

4
recenzje

07 Mar 2021
Dziękuję za cenne uwagi, skoryguję wpis.
Lech
01 Sty 2021
Pan Tomasz ma na 100 % rację, na drugim zdjęciu jest kapitan, oprócz tego, że to jest numer pułku a nie belki to jeszcze na rogatywce nad otokiem jest tylko jeden galon a nie dwa. Jeden galon przysługiwał oficerom młodszym (ppor., por., kpt.), dwa galony mieli oficerowie starsi (mjr, ppłk, płk). Pozdrawiam.
Rafał
04 Sie 2020
Dziękuję za komentarz i uwagę. Sprawdzę te pagony na innych fotografiach. Pozdrawiam Rafał
Tomasz
01 Sie 2020
Na drugim zdjęciu dziadek jest w stopniu kapitana (3 gwiazdki) obok to nie są belki tylko numer pułku prawdopodobnie 11.
Wróć do spisu treści